Egyéb neve: réti málonfekvõ, nádi szarvasbagoly, nádi fülesbagoly,
mocsárbagoly, mezei bagoly.
(Asio accipitrinus Pall.)
Leirás. Nagyság szerint majdnem megüti a varjúét, tollfüle kicsiny, szeme kénsárga; a fátyol széle szélesen feketén szegett, a hasfélen a sötét hosszfoltok nem csipkések, hanem egyszerûek; a szárnyak hegye túljár a farkon. A csõr, a szem környéke fekete, az álla fehér, a hátfél rozsdasárga és fehéres sötéten iromba; a hasfél világos rozsdasárga sötét hosszfoltokkal; a fark középsõ tollai élesen körülirott rozsdás szemfoltokkal. Fészkét leginkább a kaszálók és rétségek magas füvébe, tószélek buja növényzetébe, legritkábban fára rakja; a négy-hat fehér, majdnem golyóalakú tojásból álló fészekalja a nálunk fészkelõ pároknál májusban található.
Élete módja. Igen jellemzõ neve a «málonfekvõ», mely onnan ered, hogy ez a madár szeret a földön lelapúlva, tehát málon fekve tartózkodni; leginkább kaszálók, tószélek és ingoványok buja füvében, növényzetében tartózkodik; nappal is ébren szokott lenni. A rétibagoly a legkitünõbb egérpusztítók egyike, rámegy nagyobb rovarokra is; de fõeledele mégis csak az egér és ha az egér felszaporodva csapássá lesz, az ölyvekkel a rétibagoly is csudálatos módon, mert hirtelenül felgyülekezik. Ilyenkor az egérjárásos helyek körüli bozótokból úgyszólván lépten-nyomon kap szárnyra ez az igen hasznos bagoly és nesztelen, feszítve-úszó röpülésével még külön is gyönyörködteti az embert. Nappal közelre várja be az embert és felkerekedve hamar leszáll, éppen ezért rendes prédája a sok mihaszna koczapuskásnak, a mezõgazdaság nagy kárára.
Rendes hazája ennek a bagolymadárnak a messze észak, honnan õszszel levonul melegebb tájak felé, hogy tavaszkor az erdei szalonkával együtt felvonúljon északnak. Mindkét évszakban vendégünk, de néha meg is telepedik.
Nem ritka.