46. A FEKETE RIGÓ.

Egyéb neve: rézorrú rigó - a hímje.

(Turdus merula L.)


46. A FEKETE RIGÓ.


Leirás. A hímje tiszta fekete; szeme finom aranysárga szegéssel; csõre aranysárga; lába feketés. A tojó barnafekete, álla fehéres, melle szennyes, homályos foltokkal; csõre barna, lába is ily színû. A hím a szép feketeséget csak harmadik életévében kapja meg. Fészkét bokrok és fák sûrûségébe és jól elrejtve rakja, legfõképpen mohából, finom ágacskákból, zuzmókból, belõl pedig földdel elegyes mohával kitapasztja, aztán szõrökkel kibéleli. A fészek erõs építmény. Fészekalja négy, ritkán hat tojás, mely halaványan zöldes, halavány rozsdás és ibolyás szeplõzettel,

Élete módja. Nagyon eleven, kedves madár, az erdõszélek bokrainak és a tisztásoknak igazi ékessége, mely alkonyat beköszöntése elõtt más rigófélékkel kiszáll a tisztásra és ugrálva, tippegetve, lépkedve és szedegetve gyönyörködteti az ember szemét. Buzgón szedi a földigilisztát és minden kártékony bogárságot. Aztán felkap bokor tetejére, fák kiálló ágaira és messze hallható, tiszta hangon hallatja énekét, mely andalítóan hat az emberre. Õszkor bogyókra is rájár, néha a gyümölcsre is, de óvatos madár létére, könnyen elzavarható. Szóval, hasznos madár s a táj ékessége tollával, szavával.

Ezt a fajt szedik ki leginkább fészkébõl, felnevelik és a hímeket jó áron adogatják el, mert szépen tanulja meg még a sípláda után is a dalt; de mert könnyen tanul, bizony a legszebb nótába is belérecscsent egy kis taliganyikorgással. Ám ez is kedves, mert nagyon mulattató. Messze külföldön a fekete rigó városi madárrá nevelkedett; ott, a hol jószívû emberek télen át enyhítik nyomorát, rendesen adogatva neki egy kis lisztesférget, vagdalt húst és szárított hangyatojást. Ilyen helyeken még a vadszõlõvel befuttatott ablak közelébe is építi fészkét. Télire el sem vándorol!

Bezzeg nálunk! Miért is neveljük ivadékunkat úgy, hogy rigót látva kõhöz kap!

Previous PageNext Page