Gyarapítási és Feldolgozó Osztály

4. Az osztály hálózati módszertani tevékenysége az elmúlt évtizedekben

Az egyetemi könyvtári hálózati feladatokat a könyvtári SzMSz rögzíti: 11§ (4) "A tagkönyvtárak szakmai tevékenységüket az Egyetemi Könyvtár módszertani irányításával végzik: központi leltározás és feldolgozás, központi folyóiratrendelés és nyilvántartás, stb."

A hálózati könyvtárak leltározott állományára vonatkozó adatok 2008. december 31-én

Leltározott állomány 2008. dec. 31-én
Könyvek (kötet) Folyóiratok (köt.)
Műszaki Földtudományi Kar
33.920
14.975
Műszaki Anyagtudományi Kar
20.790
8.939
Gépészmérnöki és Informatikai Kar
86.137
23.360
Állam- és Jogtudományi Kar
29.828
2.950
Bölcsészettudományi Kar
53.401
1.742
Gazdaságtudományi Kar
19.765
1.248
Egészségügyi Főiskolai Kar
903
-
Bartók Béla Zeneművészeti Intézet
5.185
33
Idegennyelvi Oktatási Központ
5.607
24
Egyéb egységek, hivatalok
2.949
4
Összesen:
258.221 kötet
53.275 kötet

Az állomány nagyság közel azonos a KöLM állomány nagyságával, meg kell jegyezni, hogy a folyóiratok esetében nem darabonként, hanem bekötött kötetenként történik a leltározás. Az utóbbi évtizedben a tanszékek pénzhiány miatt nem köttetik a folyóirataikat, azaz a bekötött állománytól kb. 20%-kal több folyóirat található a tanszékeken.

A tanszéki állományok selejtezését a tanszék dönti el, ideális esetben selejtezéskor listára veszik a könyveket, és listával együtt küldik át a KöLM-be, ahol tovább viszik a selejtezést. Sajnos gyakran előfordult, hogy vagy lista nélkül küldték át a könyveket, vagy használhatatlan listával, jelentős munkát róva ezzel a Gyarapítási és Feldolgozó Osztály dolgozóira.

A tanszékek állományának feldolgozottsági szintje eltér a KöLM-étől. A KöLM könyvanyagának retrospektív könyvfeldolgozásával párhuzamosan végzi az osztály a tanszéki könyvek feldolgozását, természetesen nem azonos arányban, hiszen a KöLM állományának feldolgozása a sürgetőbb feladat. Becslések alapján a KöLM könyvállományának kb. 65 %-a, míg a hálózati könyvállománynak kb. 35 %-a van feldolgozva.

A tanszéki állományok feldolgozásának egyik komoly akadályát jelenti, hogy a tanszéki könyvtárak nagy részénél nincsen szakképzett könyvtáros, sőt könyvtáros sem. A könyvtári feladatokat adminisztrátorok, részmunkaidős segéderők, esetleg egy-egy oktató végzi átmeneti jelleggel. A feldolgozás másik akadálya az állomány elhelyezése mivel több kisebb nagyobb helyiségben - némely helyen jól áttekinthető, jól hozzáférhető állapotban - vannak a könyvek elhelyezve, de vannak könyvtárak ahol kaotikus állapotok uralkodnak.

A tanszéki állományok elhelyezése többnyire megoldott, bár az állományvédelem némely könyvtárnál aggasztó, mert szabadon hozzáférhet, és esetleg észrevétlenül elviheti a könyvtárból a látogató a könyvet, vagy a folyóiratot. Sokszor tartanak órákat ezekben a könyvtárakban, a könyvek nem mindig zárható szekrényekben vannak. A tanszékeken elvétve végzi szakember a tanszéki könyvtári munkát. Az említett problémák következményei állományellenőrzéskor jelentkezhetnek.

A tanszékek állományának ellenőrzése 1956 óta, amióta a központi leltárt és a központi feldolgozását kialakították, folyamatos tevékenysége az osztálynak. Minden év elején leltározási ütemtervet készül biztosítva így a tanszéki könyvtári állomány folyamatos ellenőrzését. Ezekről az állományellenőrzésekről jegyzőkönyvek készülnek és a leltárhiányok törlése megtörténik.

A könyvállomány megnövekedése valamint az új karok tanszékeinek növekvő száma az 1990-es évek közepére szinte megoldhatatlan feladatot róttak az osztály dolgozóira. 1992-ben a tanszéki könyvtárak leltárellenőrzése nem haladt előre a tervek szerint, később sem. Ekkor főigazgatói utasításra a tanszéki állományellenőrzést továbbra is évenként ütemezni kellett, de a leltározást nem az osztály dolgozói végezték, hanem a tanszékiek.

Ennek következménye 2005-ben vált egyértelművé: több tanszéken éveken át elhúzódtak a leltározások. Voltak olyan esetek, hogy a megengedett leltárhiányt lépte túl a tanszék és ezért álltak le, de nem volt ritka az sem, hogy létszám hiány miatt függesztették fel a leltárt. Éveken át komoly erőfeszítések történtek a helyzet normalizálására, de az osztályt sújtó létszám leépülés (amelyet az idős dolgozók nyugdíjba vonulása és azok új kollegákkal való pótlása nem követett) arra az elgondolásra vezetett, hogy a tanszéki állományokat kari szinten összevontan kezeljük, így egy-egy kar összes tanszékén egy évben végezhető a leltározás és ez lehetővé teszi, hogy lezárjuk azt rövid időn belül.

2009-ben a Műszaki Agyagtudományi Kar és az Egészségügyi Főiskolai Kar könyvtári leltározását végezte az osztály.

A központi nyilvántartás elvileg biztos alapot nyújt az állományellenőrzéshez, de az a tény, hogy 1963-1999-ig az egyedi leltári nyilvántartást katalóguscédulákon vezették, amely szolgálati katalógusban a 30 év alatt számtalan kollega dolgozott, a mai napra szinte használhatatlanná és áttekinthetetlenné tette egy-egy tanszék leltározott állományának nyilvántartását. A szolgálati katalógussal párhuzamosan minden tanszéknek volt (van) saját egyedi nyilvántartása szintén cédulakatalógus formájában. Ennek a két katalógusnak (szolgálati és tanszéki) egyeznie kellene, de sajnos számtalan hiányosságot fedeztünk fel, amit folyamatosan javítunk.

A Verő József Műszaki Anyagtudományi Szakkönyvtár tevékenysége 2003-tól 2009. március 31-ig a Gyarapítási és Feldolgozó Osztály feladatai közé tartozott. 2000 nyarán elvi megállapodás született a kohász tanszéki könyvtári állományok összevonására és kohász kari szakkönyvtár létrehozására. Az előkészítés nem volt kellően alapos, így fordulhatott elő, hogy a tanszékek odavitték a könyvanyagaikat dobozokban és összekötegelve. A folyóirat állományból csak a kijelölt folyóiratok kerültek a szakkönyvtárba (ld. a Folyóirat-csoport tevékenysége c. résznél.).

Az ott dolgozó két könyvtáros kolléganő feladata volt a szakkönyvtári igényeknek megfelelően a könyvtári rend kialakítása és a könyvek Horizon integrált könyvtári rendszerben való feldolgozása. A feldolgozói munka mellett napi 8 órában a nyitva tartás mellett könyvtári szolgáltatásokat biztosítottak: kölcsönzés, helyben használat, másolás, nyomtatás, internet használat, szaktájékoztatás. Jelenleg közel 12 ezer könyv található a szakkönyvtárban és 200 féle folyóirat, valamint közel 7 ezer könyvet kell majd feldolgozni, amelyek jelenleg a tanszékeken találhatók.

A könyvtár működéséhez a személyi feltételek eleinte kedvezőek voltak, bár 2005 nyarától két fő helyett egy főállású könyvtáros dolgozott, majd 2006 tavaszától tartósan hiányzott. Ezt az időszakot helyettesítésekkel igyekezett megoldani az osztály, végül sikerült egy főállású dolgozót véglegesen odahelyezni, aki pár hónap után a karról kapott dolgozóval kiegészülve már újra biztosítani tudta a könyvtári szolgáltatások meglétét és színvonalát. 2007-ben a kar 3 új számítógépet helyezett üzembe ezzel lehetőség nyílt több hallgató számítógép-használatára.

Tovább folytatódott a 2003-ban elkezdett könyvfeldolgozás, 2007 nyarán az osztályról több kolleganő is "beszállt" a feldolgozásba így tetemesen megugrott a feldolgozott dokumentumok száma. Ekkor 7300 kötet könyv volt feldolgozva, 2009 novemberében 13.600 kötet található az OPAC-ban. A folyóiratállományról leltári számok alapján Excel formában nyilvántartás készül, eddig 3.300 tételes a lista. Az oktatók igényének megfelelően kb. 960 darab jegyzet lett kölcsönözhetővé téve.

2009 tavaszától a szakkönyvtár a könyvtári szervezeten belül az Igazgatósághoz tartozik, továbbra is biztosítja a könyvtári szolgáltatásokat.