Számítástechnika, informatika a tájékoztatásban

Online Híradó, gopher, internet kezdetei, Magyar Elektronikus Könyvtár

Drótos László 1990-től 2001 júniusáig volt a könyvtár munkatársa. Munkássága szorosan kapcsolódik a hálózatokhoz, tevékenysége országos jelentőségű volt a formálódó új "hálózatos" világban, a könyvtárnak komoly hírnevet szerzett. Magyarországon az elsők között használt internetet nehézkes tárcsázásokkal, több hálózati kapcsolódáson, Anglián keresztül kijutva az USA-beli internetre.

1993-tól vált lehetővé az egyetemen az internethasználat és kiépült a tanszékeket összekötő belső hálózat is. A könyvtár koordinálásával folyt az Egyetemi Információs Rendszer fejlesztése és dokumentumokkal, információkkal és szolgáltatásokkal való feltöltése. Drótos László hozta létre az egyik első magyar egyetemi gophert, amely 1994 elejétől 1997 végéig volt használatban. A gophert ma már kevesen ismerik, a WWW szöveges elődje volt. A gopher menüvezérelt rendszere az ME Számítóközpont szerverén üzemelt, magját alkotta az egyetemi információs rendszernek, minden helybeli közérdekű és nyilvános információt tartalmazott, ugyanakkor "elektronikus kapu" szerepét töltötte be, mely az egyetemet összekötötte a külvilággal. Az egyetemnek 1996-tól van saját honlapja, a koncepció kifejlesztésében, a tartalom kidolgozásában Drótos Lászlónak vezető szerepe volt. A könyvtár is 1996-tól működtet saját önálló honlapot saját webszerveren. Első változata 1996-ból való, másodjára 2001-ben váltott arculatot, a harmadik verzió 2004 őszétől 2006 végéig volt látható és 2007-től él a jelenlegi verzió.

Drótos László 1990 és 1998 között havonta jelentetett meg ingyenes hírlevelet Online Híradó címmel az online világ újdonságairól, melyet nyomtatásban kaptak a tanszékek, egyetemi vezetők, kikerült a faliújságra, tájékoztató pontokra, FTP-vel az elektronikus változathoz lehetett hozzájutni. Archivált példányai ma az Elektronikus Periodika Archívumban (epa.oszk.hu) találhatók meg. A hírlevél komoly tájékoztató szerepet töltött be, hisz ebben az időszakban kezdődött el az internet térhódítása, a hálózatokat már nemcsak a kutató intézetekben és az egyetemeken használták.

Drótos László nevéhez fűződik az egyik máig is legjelentősebb magyar internetes könyvtári szolgáltatás, a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) elindítása (mek.oszk.hu), amely 1995-től üzemszerűen működik, a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF) a kezdetektől támogatta. A MEK-ben csak magyar nyelvű vagy magyar ill. közép-európai vonatkozású, tudományos, oktatási vagy kulturális célokra használható dokumentumok kapnak helyet.

Ő alapította meg 1991-ben a könyvtárosok első és máig nagyon fontos közös elektronikus fórumát, a KATALIST-et, a könyvtártudomány és informatika internetes levelező listáját.