Számítástechnika, informatika a tájékoztatásban

CD-ROM-ok a tájékoztatásban

A CD-ROM-ok rövidebb idő alatt hódították meg a magyar könyvtárakat, mint annak idején az online. Ennek az az oka, hogy technikailag akkoriban könnyebben megvalósítható volt a CD-ROM használat, mint egy távoli számítógép adatbázisainak elérése. Nem kellett hozzá sem kiépített vonal, sem szerződés, sem jelszó, sem kommunikációs szoftver, elég volt egy közönséges személyi számítógép és egy CD-ROM meghajtó. A költségeket inkább a sok információt tartalmazó CD-ROM-on megvehető adatbázisok megvásárlása, illetve előfizetése jelentette. A könyvtárak először az online is elérhető, bibliográfiai adatokat tartalmazó CD-ROM-okkal "kezdtek".

A könyvtár 1990-ben vásárolta meg első CD-ROM meghajtóját és első CD-ROM-ját, az Ei (Engineering Index) cég Ei-Chemdisc elnevezésű adatbázisát, amely akkor 5 lemezen kb. 1 millió folyóiratcikk és konferencia-anyag bibliográfiai adatai voltak megtalálhatók. Az adatbázis a Compendex online adatbázis 1980-1990 közötti tételeit tartalmazta a kémia és a hozzá kapcsolódó tudományágak (ásványtan, kohászat, orvostudomány, környezetvédelem) stb. témájában. A könyvtárban működő, a Soros-alapítvány által támogatott USA Felsőoktatási Tanácsadó Iroda pedig megkapta a Peterson Gradline adatbázis CD-ROM változatát, amely kb. 1500 amerikai felsőoktatási intézmény, mintegy 26 ezer továbbképzési programjáról tájékoztatott.

1991-ben a Soros Alapítványtól érkezett egy CD-ROM olvasó és a Grolier Electronic Encyclopedia 1990-es kiadása CD-ROM-on.

1992 őszétől fizeti elő a könyvtár a PRESSDOK magyar gyártmányú CD-ROM-ot, melynek anyagát az Országgyűlési Könyvtár állítja össze a magyar sajtó mintegy 150 napilapja és folyóirata alapján. A PRESSDOK a gazdasági, politikai és kulturális élet híreit dolgozza fel a megjelent cikkek bibliográfiáinak közreadásával. A 90-es években az adatbázis igen nagy közkedveltségnek örvendett különösen a közgazdász, s a bölcsész hallgatók között. Egyes tanulmányi időszakokban sorban álltak a hallgatók a tájékoztató könyvtárosnál a szolgáltatás igénybevételére.

1993-ban a könyvtár CD-ROM adatbázisainak száma megduplázódott részben vásárlás, részben ajándékozás útján (CompLEX CD-Jogtár, OSZK NPA, Magyarország Védjegylajstroma, CompactMath, stb.). A CD-ROM-os keresések száma tovább növekedett. A PRESSDOK adatbázisban 231 fontosabb, az Ei ChemDisc-ben pedig 148 fontosabb keresés volt. A keresések statisztikai célból történő regisztrálása ezek gyakorisága miatt ettől az évtől kezdve már nem volt lehetséges.

1994 újdonsága a CD-ROM-os tájékoztatás terén az volt, hogy a CD-Jogtár adatbázist az olvasók már szabadon használhatták az olvasóteremben. Ha szükségük volt rá, természetesen kérhették könyvtáros segítségét. A jogszabályokat vagy azok részleteit ki is nyomtathatták. A nyomtatóhoz azonban nem fértek hozzá, a kinyomtatott oldalakat a kölcsönzőktől kapták meg oldalanként 4.-Ft-os térítés ellenében. A számítógép és a CD-ROM olvasótermi elhelyezését hosszadalmas megbeszélések előzték meg. Mivel még nem volt tapasztalat ilyen tevékenységre, a kölcsönző könyvtárosok féltek az újtól, a még szokatlan munkától. Féltek attól, hogy nem tudják a gép kezelését megtanulni, ezért nem tudnak megfelelő segítséget adni, a számítógépet is figyelniük kell. Végül is a félelmek alaptalannak bizonyultak, a szolgáltatás bevált. Egyszer történt meg, hogy a gép belsejéből ismeretlen tettesek memóriát tulajdonítottak el.