Számítástechnika, informatika a tájékoztatásban

 

Könyvtári munkafolyamatok automatizálása

dBase

A könyvtári munkafolyamatok automatizációjáról 1985-től lehet beszélni, amikor az online számítógépes irodalomkutatás céljaira mikroszámítógépet vásárolt a könyvtár. Ez a számítógép már rendelkezett egyszerű szövegszerkesztővel és a dBase II adatbáziskezelő rendszer egy egyszerűbb változatával, mely lehetővé tette az első könyvtári adatbázis létrehozását. S itt újra dicsérőleg kell emlékezni néhai Nagy Gusztáv osztályvezetőre, aki idős korában kezdett ismerkedni a számítástechnika rejtelmeivel, s volt ereje egy adatbáziskezelővel is barátkozni. 1986-ban olyan, a DIN szabványok visszakeresésére alkalmas adattárat szerkesztett, mely választ adott arra a kérdésre, hogy egy adott DIN szabvány melyik tematikus szabványgyűjtemény kötetben (DIN-Taschenbuch) található, illetőleg egy adott témával melyik kötet foglalkozik és e kötetben melyek a hatályos DIN szabványok.

1987-ben Burmeister Erzsébet lépett Nagy Gusztáv helyére s 1990-ig egy személyben látta el a számítógépes irodalomkutatás és a könyvtári automatizáció feladatait. 1987-ben tovább folytatódott a DIN szabványok adatbázis építése, melynek negyedévente kinyomtatott és bekötött példányait az olvasószolgálat dolgozói használták a tájékoztatásban.

Micro-Isis - Perio, disszertációs adatbázis

A Budapesti Műszaki Egyetem Központi Könyvtára november végén átadta az 1813 rekordot tartalmazó MicroISIS alapú adatbázisát, mely a mindkét könyvtárban meglévő közös folyóiratok adatait tartalmazta. Ennek alapján elkezdődhetett a könyvtári folyóirat-állomány retrospektív feltárása és adatbázisba felvitele. Az adatbázis a PERIO nevet kapta.

FoxBase - FOLY és BESZ

A FoxBase adatbáziskezelő rendszer felhasználásával több program készült a könyvtári munkák megkönnyítésére. Ezek a programok adatbázisok felett működtek, barátságos felhasználói felületet nyújtottak az adatbázis kezeléséhez, a rekordok beviteléhez, visszakereséséhez, megjelenítéséhez, listák készítéséhez, stb. A programok ill. adatbázisok jelentősen megváltoztatták az adott területeken dolgozó könyvtárosok munkáját. A legfontosabbak ezek közül, melyek több mint 10 éven át használatban voltak az integrált rendszer mellett is, az alábbiak:

  • A könyvrendelések nyilvántartása (BESZ adatbázis): A rendszer tartalmazta és visszakereshetővé tette az 1990-től beszerzett vagy kapott valamennyi könyvet. Alkalmas volt tematikus listák, statisztikák és megrendelő levelek készítésére.
  • Folyóiratrendelések nyilvántartása (FOLY adatbázis).

Újdonságnak számított, hogy 1993-ban a számítóközponttal együttműködve megvalósult három könyvtári adatbázis szolgáltatása az egyetemi hálózaton keresztül. A Számítóközpont egyik munkatársa az ORACLE adatbázisba konvertálta a három adatbázist (doktori disszertációk, a kurrens folyóiratok, új könyvek) és a gold elnevezésű IBM RISC/6000 gépre telepítette, mely az egyetemi hálózat egyik központi gépe volt. Minden az egyetemi hálózatba kötött gép elérte ezeket, sőt az Internet világhálózat révén bárhonnan a világból kereshetők voltak. Az első két adatbázist évente egyszer, az új könyveket havonta egyszer adta át a könyvtár a számítóközpontnak.