Számítástechnika, informatika a tájékoztatásban

Saját alkalmazások fejlesztése (MATARKA, MEPA, MIDRA)

MATARKA

Az integrált rendszer minden moduljának bevezetése után programozói kapacitás szabadult fel, és a könyvtár saját fejlesztésbe kezdett. Ezt ösztönözte a 2001-es Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumánál elnyert pályázati támogatás is. A könyvtár kapott egymillió forintot 15 magyar műszaki folyóirat 10 évfolyama tartalomjegyzékeinek feldolgozására. Három, már akkor is széles körben elterjedt szabad szoftverre esett a választás: a MySQL relációs adatbázis-kezelőre, a PHP HTML-be ágyazott parancsnyelvre és az APACHE Web kiszolgálóra. 2002 februárjában 12 könyvtáros kolléganő már szorgalmasan vitte is be az adatokat az előbb elkészített beviteli felületen, hogy a pályázattal el lehessen határidőre számolni.

A pályázat lezárásával az elkezdett munka nem szakadt meg. 2002-ben újabb NKÖM pályázat következett és most már a KATALIST könyvtárosi levelező listán megszervezett 8 tagú, különböző nagyságú könyvtárakból alakult együttműködés kapott 2,5 millió forintot a további munkához. A feldolgozott folyóiratok száma 97-re bővült. 2002 őszén hatalmas ütemben kezdett növekedni az adatbázis, ami azóta sem állt le. Természetesen a fejlesztés is folytatódott, egyre újabb lehetőségek beépítésére került sor, teljes egészében megújult a beviteli felület, a lekérdező felület. Több módon lehetséges a használat: az adatbázis kereshető szerző és cím kulcsszó szerint, a szerzői és kulcsszó index tanulmányozható a névváltozatok jobb áttekintése végett. És természetesen a tartalomjegyzékek folyóirat számonként böngészhetők. Mind a közvetlen kereséssel kapott találati listákból, mind a szám szerint böngészett tartalomjegyzékekből el lehet jutni a teljes szövegekhez, amennyiben azok valahol léteznek az interneten és az ugrópontok bekerültek az adatbázisba. Teljes szöveg a címek mintegy tizenöt százalékánál érhető el. 2003-tól a szolgáltatás a www.matarka.hu cím alatt érhető el az interneten, a MATARKA elnevezés a MAgyar TARtalomjegyzékek Kereshető Adatbázisa elnevezésből származik.

2003-ban MATARKA konzorcium alakult, majd 2006-ban MATARKA egyesület, 2009-ben az adatfeldolgozást már 30 magyar könyvtár végzi, köztük nagy felsőoktatási és megyei könyvtárak. A lefedett szakterületek a résztvevő könyvtárak gyűjtőkörét tükrözik, hiszen az adatbázis ezekre alapozva épül: agrár, általános, jogi, gazdaságtudományok és üzleti élet, műszaki tudományok, nyelvészet, társadalomtudományok, természettudományok.

2007 februárjában indult az Országos Széchényi Könyvtárral szoros együttműködésben a cikkmásolat-küldés, mely hamarosan nagyon népszerű lett.

A 2009 elején benyújtott és 192 millió támogatást kapott "Országos és helyi elektronikus könyvtári szolgáltatások fejlesztése a Miskolci Egyetemen az oktatás - képzés és az élethosszig tartó tanulás támogatása érdekében" című TÁMOP 3.2.4 projekt keretében a szolgáltatás komoly fejlődésen fog átmenni: a három legnagyobb országos nagy folyóirat adatbázis, az OSZK által fenntartott Elektronikus Periodika Archívum, a Humántudományi Tanulmányok és Cikkek adatbázisa (Humanus) és a MATARKA egy pontról közösen kereshetővé válik, maga a MATARKA adatbázis pedig 600.000 rekorddal bővül. A projekt megvalósítása 2009. október 1-én kezdődött és 2011. június 30-cal zárul.

MEPA

2004 végén az Miskolci Egyetem vezetésétől felkérés érkezett az Egyetemi Számítóközpontba. A feladat egy központi adatbázis létrehozása volt az egyetemi publikációk számára, amely adatokat szolgáltat a különböző egyetemi beszámolók számára. A munka elvégzéséhez - mivel egy bibliográfiai adatokat tároló adatbázisról van szó - a Számítóközpont a könyvtár segítségét kérte. A munkálatok elindultak és létrejött a könyvtár és a Számítóközpont együttműködésében egy új adatbázis: a Miskolci Egyetemi Publikációs Adatbázis (elérhetősége: http://www.publikacio.uni-miskolc.hu). Az adatbázis szabad szoftverek felhasználásával saját fejlesztésben készül jelenleg is, könnyen kezelhető, weben keresztül tölthető fel, kérdezhető le, használata külön szoftver telepítését nem igényli. A teljes szövegeket is fel lehet tölteni, a feltöltés egyszerű webes formában történik.

Az adatbázis rendszergazdája Kiss Andrea, a Számítóközpontban a szoftverfejlesztő: Vitéz Gáborné.

MIDRA (MEPDA, MEDVÄ)

Az intézményi adattárak az intézmények, különösen kutató intézmények szellemi termékei - digitális formájú gyűjtésének, megőrzésének és szolgáltatásának online helyei.

Két fő célt szolgálnak: nyílt hozzáférést biztosítanak az intézmények kutatási, publikációs szellemi vagyonához önarchiválás segítségével és az intézmények más (nem kimondottan kutatási) jellegű szellemi termékeit is hozzáférhetővé teszik.

A MIDRA 2006 évi kialakításánál a könyvtár nem kimondottan a nyílt hozzáférés mozgalomhoz való csatlakozásból indult ki, nem csak az önarchiválás lehetőségének megadását tűzte ki célul, hisz egyetemi felső vezetői szintről még nem merült fel az igény nyílt hozzáférésű intézményi adattár létrehozására. A könyvtár e mozgalomtól függetlenül gyűjti, dolgozza fel és szolgáltatja az egyetemen keletkezett és keletkező szellemi vagyonként definiálható digitális objektumokat, de nem zárja ki természetesen az önarchiválást sem. Többféle dokumentumot gyűjt, hisz a nyílt hozzáférés mozgalom leginkább csak a tudományos szakfolyóiratok cikkeire fókuszál, melyeket a kutatók "ajándékba" adnak a kiadóknak, nem kapnak a cikkírásért semmilyen anyagi hozzájárulást, csak erkölcsi értelemben ismerik el azzal őket, hogy munkáikat közzé teszik, értékelik, lektorálják.

A digitális gyűjtemény leválasztása a katalógusról indokolt: egyrészt másfajta kezelést követelnek az elektronikus dokumentumok, mást a hagyományos nyomtatottak, másrészt a felhasználók célzottan külön kereshetik ezeket, harmadrészt a MIDRA alapját képező eleMEK szoftver (a projektet annak idején az NIIF /Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program támogatta) olyan lehetőségeket kínál, amelyek a könyvtár számítógépes katalógusával nem kivitelezhetők.

A MIDRA az egyetemen keletkező, tudományos vagy oktatási célú digitális dokumentumok digitális raktára és adattára. A dokumentumok köre kiterjed az egyetemi jegyzetekre, tankönyvekre, nagyobb terjedelmű oktatási segédletekre, TDK dolgozatokra, szakdolgozatokra, disszertációkra, évkönyvekre, konferencia kiadványokra, multimédia anyagokra, és egyéb művekre.

A MIDRA-nak két részhalmaza külön elnevezést kapott.

MEPDA, a Miskolci Egyetemi PhD Disszertációk Adattára. A 2007. évi márciusi 7-i kormányrendelet (33/2007) és a "Miskolci Egyetem doktori képzés és doktori fokozatszerzés szabályzata" szerint a doktori értekezéseknek nemcsak nyomtatott, hanem elektronikus formáját is a könyvtár tárolja.

A MEDVÄ, a Miskolci Egyetem Digitális Video Archívuma. Az itt letölthető filmek egy része a volt Nehézipari Műszaki Egyetem amatőr filmkörében készültek, az egyetemi hallgatók forgatták, laborálták, vágták, hangosították ezeket a mozikat. Az önképző kör 1958-ban alakult és az 1980-as évek elejéig működött. A közel 20 év alatt sok méter nyersanyag került leforgatásra, amiből aztán dokumentumfilm, kisjátékfilm, műszaki-tudományos film lett.