Számítástechnika, informatika a tájékoztatásban

3 generációs CD-ROM hálózat

1995 tavaszán helyezték üzembe a könyvtárban azt a CD-ROM alapú hálózatot, mely az amerikai Mellon Alapítvány támogatásával, a debreceni, a kassai és a miskolci egyetemek könyvtárainak együttműködésével valósult meg. A látogatók 8 PC-s munkahelyről használhatták ezt a szolgáltatást: 4 db monochrome monitorral felszerelt gép volt az olvasóteremben, a "kutatói" részen és 4 db színes 486-os a földszint, azóta átalakított 15. szobájában (Terminálszoba), melyből kettő hangkártyával és saját CD-ROM olvasóval is el volt látva. A hálózaton szolgáltatott CD-ket nemcsak a könyvtárból érhették el, hanem az egyetemi helyi hálózatból is Novell vagy TCP/IP protokollt használva. Sőt, technikailag a projektben részt vevő felsőoktatási intézmények CD-ROM szolgáltató gépei is "látták egymást" az Interneten keresztül, de a városok közötti közvetlen és gyors bérelt vonal hiánya, valamint copyright okok miatt csak a könyvtári közvetítők révén, e-mailben való lekérdezés volt lehetséges.

A hálózaton szolgáltatott CD-ROM adatbázisoknál a legnagyobb problémát az optikai lemezekre jellemző lassú olvasási sebesség okozta, ami különösen akkor jelentett gondot, ha ugyanazt a lemezt egyszerre több felhasználó szerette volna használni. Ezért a könyvtár a Logicraft cég LanCD/FastCD nevű rendszerét használta több mint 6 évig, ahol a legnépszerűbb CD-k tartalmát gyorsan merevlemezre lehetett másolni és onnan lehetett szolgáltatni. Erre a célra 9 Gigabyte háttértár állt rendelkezésre, s ez kb. 20 CD anyagát tartalmazta. A szolgáltató gépben ezenkívül még két CD-ROM olvasó is volt a ritkán használt vagy a nem másolható lemezek számára.

Hálózatról működött a Metadex (anyagtudományi bibliográfia), az Econlit (közgazdasági bibliográfia), CD-Jogtár (magyar jogszabályok), Pressdok magyar sajtófigyelő, Magyar Nemzeti Bibliográfia, Országos Telefonkönyv, lexikonok, szótárak.

Mivel a LanCD/FastCD szoftver esetében egy idő után nem lehetett minden típusú operációs rendszerhez (pl. Windows 98) klienst beszerezni, ezért 2001-ben új megoldással kísérletezett a könyvtár: ún. Samba szabad szoftverrel próbálta LINUX szerverről a legkülönfélébb CD-ROM-okat egy felületen át elérhetővé tenni. A megoldás nem volt sikeres és ezért 2001-ben a Felsőoktatási Fejlesztési Program támogatásával a CITRIX szoftver megvételével ismét váltás történt. A CITRIX 2008 tavaszáig működött - sok nehézséggel -, aztán a szerver meghibásodása miatt a CD-ROM hálózat kereskedelmi szoftverrel való fenntartása befejeződött. Jelenleg a CD-ROM-okat a Daemon Tools nevű szabadszoftverrel osztja meg a könyvtár. A CD-ROM használat iránti igény azonban az internet előretörése, a szabadon és előfizetéssel elérhető internetes információforrások terjedésével csökken. A külföldi nagy adatbázis szolgáltatók is tömegesen tették, teszik át adatbázisaikat az internetre. A leginkább használt CD-t, a jogtárat 2007 elejétől interneten át rendeli a könyvtár az egész egyetem számára "webjogtár"-ként, a METADEX-et pedig 2001-től használja interneten át.